Kiedy bibliotekarka zostaje detektywem

Matylda Dominiczak to cykl stworzony przez Olgę Rudnicką, w którym główną bohaterką jest… bibliotekarka. Wbrew pierwszym założeniom jednak nie jest to powolna, nudnawa i obyczajowa seria, a kryminał z krwi i kości. Wszystko zaczyna się w momencie, w którym tytułowa Matylda znajduje w bibliotece trupa jednego ze stałych czytelników. Skąd się tam wziął, jak umarł, a może – kto go zabił? Nie wiemy nic. Wiadomo tylko tyle, że główna bohaterka szybko zostaje oskarżona o zabójstwo mężczyzny i staje się główną podejrzaną w śledztwie. Tak rozpoczyna się pierwszy tom serii. Jak jednak można przewidywać, wszystko skończyło się dobrze, gdyż właśnie do sklepów trafia druga część cyklu, nosząca tytuł: To nie jest mój mąż. Z kim tym razem przyjdzie się zmierzyć odważnej i lekko szalonej bibliotekarce?

W bibliotece wcale nudno nie jest

W To nie jest mój mąż z TaniaKsiazka sprawy nabierają rozpędu. Matylda Dominiczak w końcu sięga po to, o czym zawsze marzyła i zostaje prywatnym detektywem. Droga do tego punktu nie była łatwa, jednak w końcu udało się. Pierwszym zadaniem Matyldy w nowej pracy jest udowodnienie niewierności męża klientki. W tym celu musi spróbować go uwieść i dowieść racji małżonki. Plan prosty, acz wykonanie trudniejsze. Mężczyzna pozostaje nieugięty na wdzięki naszej bohaterki, w dodatku nagle znika bez jakiegokolwiek śladu. Coś jest nie tak. Co więcej, zaginionym okazuje się również i kochanek kobiety, która skierowała się do Matyldy ze zleceniem. Pani detektyw ma 48 godzin na rozwikłanie tej kuriozalnej zagadki, w której małżonka staje się coraz bardziej podejrzaną personą.

Tajemnicze zwłoki

Nagle nad rzeką znalezione zostają zwłoki. To niezidentyfikowany mężczyzna, który jednak przyczynić się może do postępu w śledztwie. Na drodze Matyldy Dominiczak pojawiają się dwaj śledczy – Tomczak oraz Marecki. Olga Rudnicka, autorka całego cyklu, gustuje w kryminalnych historiach z domieszką komedii. W jej utworach sporo jest ironii, absurdu oraz śmiechu. Przy tym pisarka nie rezygnuje z wątków poważniejszych czy tych chwytających za serce. Co więcej, główna bohaterka jest zabawnym połączeniem różnorodnych cech, której nie da się nie lubić. To wygadana, zaradna, temperamentna dziewczyna, która jest jednocześnie wielką niezdarą. Dawno w polskim kryminale nie było tak barwnej bohaterki. Olga Rudnicka stworzyła komedię kryminalną wyższych lotów, która zasługuje na uwagę. Po zapoznaniu się z serią o Matyldzie Dominiczak warto sięgnąć po inne pozycje tejże autorki.

Ludzie zdjęcie Racool_studio - pl.freepik.com